Wiedza tajemna

„Raya i ostatni smok”. Nieznane fakty o najnowszym animowanym filmie Disneya

Raya i ostatni smok (2021) w reżyserii Dona Halla (Kubuś i przyjaciele, 2011, Wielka szóstka, 2014) i Carlosa López Estrady to film poprawny. Olśniewa wizualnie, momentami bawi i porusza ważne tematy (m.in. kryzys klimatyczny). Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre żarty sprawiają wrażanie wymyślanych na siłę, a wtórność koncepcji wybranych filmowych charakterów w stosunku do Vaiany: Skarbu oceanu (2016) jest wyraźnie odczuwalna. Abstrahując od subiektywnych odczuć, chciałam przedstawić Wam kilkanaście ciekawostek zza kulis produkcji, która w żadnym wypadku nie może być określona jako zła 😊

W obsadzie polskiego dubbingu znaleźli się m.in. Barbara Gąsienica Giewont (Raya), Katarzyna Dąbrowska (Sisu), Jakub Strach (Boun), Agata Bieńkowska (Namaari), Przemysław Sadowski (Benja), Jakub Wieczorek (Tong), Adrianna Bieżan (Młoda Namaari), Beata Ścibakówna (Virana), Matylda Łonicka (Noi), Elżbieta Gaertner (Dang Hu) oraz Bruno Magne (Tuk Tuk).

Sisu, Raya i ostatni smok

Sekrety filmu Raya i ostatni smok

Co oznacza imię głównej bohaterki?

#1 Raya to 13. księżniczka Disneya i zarazem pierwsza, która nie śpiewa.

Zobacz też: Księżniczki Disneya. Kto się do nich zalicza, a kto nie i dlaczego? Czemu Mulan, ale nie Esmeralda?

Raya jest ponadto trzecią księżniczką Disneya, która nie bazuje na żadnej wcześniejszej postaci z baśni lub legendy. po Meridzie (Disney Pixar) i Vaianie. Podobnie jak one, nie jest także w nikim zakochana.

Zobacz też: „Merida Waleczna”. 25 faktów o rudym symbolu feminizmu

Vaiana: Skarb oceanu”, czyli słuchajmy głosu naszego serca! Jedna z najlepszych nowych animacji Disneya

#2 Kraina Kumandry inspirowana jest krajami Azji Południowo-Wschodniej: Tajlandią, Wietnamem, Kambodżą, Birmą, Malezją, Indonezją, Filipinami i Laosem.

Kumandra, Disney

#3 W filmie użyto kilku wietnamskich słów i zwrotów, takich jak „Ba”, którym Raya nazywa swojego ojca. „Oh, Toi” z kolei oznacza „Oh, mamy przerąbane”.

Mała Raya i jBa (Benji), Disney

#4 Raya to po indonezyjsku „wielka”.

Po malajsku natomiast oznacza hibiskus (inaczej ketmia, róża chińska), narodowy kwiat Malezji.

Raya i ostatni smok, Disney

#5 Styl walki Rayi przy użyciu dwóch bambusowych kijów o blisko metrowej długości opiera się na filipińskiej sztuce walki Kali, znanej również jako Arnis lub Escrima.

Raya I ostatni smok

#6 Miecz głównej bohaterki bazuje na tradycyjnym indonezyjskim sztylecie „Keris”.

Raya i ostatni smok
Keris, Wikipedia

#7 Tuk Tuk powstał z konieczności, ponieważ historia wymagała środka transportu dla Rayi. Po przeprowadzeniu burzy mózgów na temat tego, co mogłoby stanowić go w świecie fantasy, filmowcy stworzyli hybrydowe zwierzę, które potrafi zwinąć się w kulkę i „jeździć”.

Tuk Tuk i Raya, Disney
Disney

#8 Raya i Namaari to pierwsze księżniczki w animowanym filmie Disneya, które nigdy nie noszą sukienek/spódnic (nie wliczając Dżasminy z Aladyna z 1992 roku).

#9 Ami Thompson (pracowała m.in. nad filmem Ralph Demolka w internecie, 2018), dyrektorka artystyczna filmu, przedstawiła rysy twarzy Namaari tak, by przypominały zawziętość kota lub tygrysa.

Kostiumy Namaari zostały zaprojektowane z ostrymi krawędziam, aby kontrastować z miękką, kolorową estetyką ubrań Rayi. Podobnie jak jej fryzura.

Namaari, Raya i ostatni smok
Matka Naamari, Virana i Naamari, Raya i ostatni smok

#10 Sisu inspirowana była Nagi, hinduskimi i buddyjskimi wężokształtnymi bóstwami wodnymi. Strzegą one skarbów ukrytów pod ziemią. Mogą przyjmować formę ludzką. Wiele starożytnych dynastii miało wywodzić się właśnie ze związku herosa i nagini.

W tradycji hinduistycznej symbolizują moc reinkarnaji i nieśmierteloność.

W tradycji buddyjskiej uznawane są za istoty niezwykle szczodre, ale również złośliwe oraz przede wszystkim niebezpieczne. Nazywane bywają wierzchowcami bogów oraz śmiertelnymi wrogami ptaka Garudy, wierzchowca Buddy/Wisznu. W jakiś sposób mają jednak przechowywać one jego sekretne nauki, czyli termy nazywane inaczej Ukrytymi Skarbami.

Sisu, Disney

Postać Sisu przypomina nieco Dżina z Aladyna. Oboje zostali przyzwani przez człowieka. Łączą ich także, cechy takie jak kolor, czułość, wytrwałość i olbrzymie poczucie humoru.

Co ciekawe, Sisu miała zostać przez twórców uśmiercona. Nie zgodził się na to producent filmu, Osnat Shurer, któremu bardzo zależało, aby po seansie serce widzów śpiewało, a nie płakało, zgodnie zresztą z disnejowską tradycją. Może to i lepiej 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial