Wiedza tajemna

„Nasze magiczne Encanto”. 15 rzeczy zza kulis filmu, o których prawdopodobnie nie wiecie

Nasze magiczne Encanto to najnowszy pełnometrażowy kinowy film Disneya. Reżyseruje Jared Bush (reżyser filmu Vaiana: Skarb oceanu, 2016 i scenarzysta Zwierzogrodu, 2016) we współpracy z Byronem Howardem, twórcą wspomnianego Zwierzogrodu.

Nasze magiczne Encanto.15 ciekawostek o przepełnionym feerią barw musicalu Disneya

#1 Słowo „encanto” pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza urok, zaklęcie lub oczarowanie. Jest ono używane zarówno jako sposób na wypowiedzenie zaklęcia, jak i przymiotnik oznaczający „ukochany”.

#2 Akcja filmu osadzona jest w Kolumbii. To nie przypadek. Znajdziemy w niej elementy realizmu magicznego (umieszczanie magicznych przedmiotów w zwyczajnym otoczeniu) typowego dla twórczości kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcíi Márqueza. Przykładem inspiracji owym artystą słowa jest zwiastun filmu, w którym iskry wróżkowego pyłu oprószającego logo Disneya zastąpiono żółtymi motylami, powtarzającym się motywem w powieści Marqueza z 1967 roku Sto lat samotności.

#3 Według projektanta postaci Dylana Ekrena twórcy musieli walczyć o to, by Luisa była umięśniona.

Jestem silna, nie nerwowa

Jestem twardsza od skał daje słowo

Noszę góry i kaplice

Swoją wartość potrafię policzyć

Czy to trudne?

Ja nie pytam

Tak jak stal ze mnie mocna kobita

Diament, platyna, kwarc,

Nie robią różnicy mi

Na każde żądanie, co trzeba to złamię

Pancerz, Anna Szymańczyk.

Nasze magiczne Encanto
Luiza. Nasze magiczne Encanto

#4 Mirabel (Ada Szczepaniak) jest pierwszą protagonistką Disneya, która nosi okulary.

nasze magiczne encanto
Mirabel. Nasze magiczne Encanto

#5 Większość latynoskich głosów, które usłyszeć możemy w oryginalnej wersji dubbingowej, należy do aktorów urodzonych w Kolumbii lub pochodzenia kolumbijskiego.

#6 Bruno (Cezary Pazura) miał nazywać się Oscar, ale jego imię zostało zmienione, aby lepiej pasowało do słów piosenki Nie mówimy o Brunienie-nie-nie-nie.

Bruno. Nasze magiczne Encanto

We Don’t Talk About Bruno. Pełna wersja

#7 Nawiązując do długiej tradycji Pixara i Disneya od czasu premiery Toy Story (1995), przed seansem kinowym wyświetlany jest animowany film krótkometrażowy, w tym przypadku Daleko od drzewa.

#8 Podczas utworu Rodzina Madrigal jedno z dzieci pije filiżankę kawy, a potem, gdy podekscytowane idzie na spotkanie z Mirabel, ta bierze jego filiżankę i stwierdza, że kawa jest dla dorosłych. Nic bardziej mylnego! Dzieci w Kolumbii i innych krajach Ameryki Południowej piją poranną kawę.

#9 Madrigal to łacińskie słowo, które oznacza „matkę” lub „macierzyński„. Renesansowe „cantus matricale” to kompozycja muzyczna na kilka głosów. Obecnie używa się w tym kontekście określenia madrygał. Wybór nazwiska nie jest przypadkowy, gdyż film obraca się wokół istoty więzi rodzinnych oraz postaci matki, która chroni swoje ukochane istoty.

#10 Piąty film Walt Disney Animation Studios, który eksploruje kulturę Ameryki Łacińskiej, po Saludos Amigos (1942), Trzej muszkieterowie (1944), Nowe szaty króla (2000) i Coco (2017).

#11 Mirabel jest piątą bohaterką Disneya bez miłosnego obiektu zainteresowań. Podobnie jak Merida (Merida Waleczna, 2012), Elsa (Kraina lodu 1 i 2, 2019), Vaiana i Raya (Raya i ostatni smok, 2021).

#12 Prawdziwe imię Abueli (Krystyna Tkacz) to Alma, co po hiszpańsku oznacza „duszę”.

Sugeruje to, że jest ona duszą rodziny Madrigal.

Disney

#13 Podczas piosenki pod koniec filmu (org. All of You (1:25), w polskiej wersji Cała ty, cały ty), wujek Bruno wykrzykuje ”Let it go!” jednocześnie wyciągając ręce jak Elsa w Krainie lodu (2013).

#14 „Twórcy filmu, w ramach przygotowań do produkcji, pojechali do Kolumbii, gdzie odwiedzili m.in. Bogotę, Cartagenę i mniejsze miejscowości oraz punkty widokowe. Spędzali przy tym czas z lokalnymi rodzinami” – za Wikipedią.

#15 Na koniec kilka muzycznych smaczków z filmu!

Pierwszy z umieszczonych poniżej utworów ma szansę na statuetkę Oscara 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial